Otel Yazılımı

Muhasebe programları ve Otel Yazılımı satan bir firma olarak ticari hayatımızı devam ettirmekteyiz. Muhasebe programı bayiliği yaparken kurumsal bir firmanın gücünü bize hissettiren Nebim Yazılıma teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Öte tarafta aynı şeyi otel yazılımı yazan firmalarla ilgili maalesef ki söyleyemeyeceğim.

Otel yazılımı satan firmalar (-ki tüm firmalar eminim böyle değildir, bize denk gelenler maalesef bu şekilde) bayilik yapıları kurmamışlar ve kurmayı düşünmüyorlar. Müşteriye satacakları paranın tamamını kendileri almak peşindeler. Tabi bu hesaplar hemen kazandırsa da orta ve uzun vadede yazılım firmalarına kaybettiriyor.

Firmayla arada aidiyet bağı oluşmadığından otellerin yazılım sorunlarında memnuniyetsizliğinde bilgisayar firmaları müdahil olmadıkları gibi yangına körükle gitmek gibi eylemleri de beraberinde getiriyor.

Örneğin X otel yazılımında A otelinde bir problem olduğunda müşteri direk firmayı arayıp memnuniyetsizliğini anlattığında, bilgisayar firması direk olarak yangına körükle gidiyor. Müşteriyi başka bir yazılımına yönlendrme yapmaktadır. Çünkü ortada bir bayilik durumu yok ve beraberinde yıllık bakım sözleşmelerinden de bir gelir paylaşımı olmadığından bilgisayar firması yazılımın firmasını direk gömüyor.

İşte bu sebeplerle düzgün bir otel yazılımı iyi bir bayii yapılanmasıyla sektörü sallayıp bir çok yazılım firmasını zora sokabiliriz.

Burada iyi bir otel yazılımının nasıl olması gerektiğini de tanımlamak gereği hissediyorum. İyi bir otel yazılımı;
1-Arayüzü basit ama işlevsel olamlıdır
2-Dashboard üzerinden her şeyi gösteren bir yapısı olmalı
3-Check-in, check-out ve rezervasyon aynı kolaylıkla yapılabilmeli
4-Online olmalı
5-Mobili olmalı
6-Emniyet kimlik bildirimi ve hotspot girişi check-in ile birlikte olmalı
7-Hotspot çıkışı check-out ile birlikte otomatik yapılabilmeli
8-Satış kanalları ile entegre olmalıdır.
9-Otel web sitesi ile entegre olmalıdır.
10-Gelişmiş misafir analizleri yapabilmeli
11-Gelişmiş kasa gelir gider analizleri yapabilmeli

Bu listeyi sanırım biraz daha uzatabilirim. 2008 yılında bir müşterimizin bir otel yazılımı istemesi üzerine bir yazılım firması ile başladığımız otel projesi maalesef ki yazılım firmasının programı sahiplenmemesi neticesinde 2022 yılında sonlanmıştır. Proje baştan sona tamamen benim AR-GE dokümanlarım ile meydana gelmişti.

BEN HAYATTA HİÇ KAYBETMEM, YAZ KAZANIRIM, YA DA ÖĞRENİRİM. Proje sonlanmıştı ve ben o kadar çok şey öğrenmiştim ki. Biriyle büyük bir projeye gireceksen ya bu kişiyi çok iyi tanımalısın ya da çok iyi yasal sözleşmeler yapmalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir