Otel Yazılımı

Muhasebe programları ve Otel Yazılımı satan bir firma olarak ticari hayatımızı devam ettirmekteyiz. Muhasebe programı bayiliği yaparken kurumsal bir firmanın gücünü bize hissettiren Nebim Yazılıma teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Öte tarafta aynı şeyi otel yazılımı yazan firmalarla ilgili maalesef ki söyleyemeyeceğim.

Otel yazılımı satan firmalar (-ki tüm firmalar eminim böyle değildir, bize denk gelenler maalesef bu şekilde) bayilik yapıları kurmamışlar ve kurmayı düşünmüyorlar. Müşteriye satacakları paranın tamamını kendileri almak peşindeler. Tabi bu hesaplar hemen kazandırsa da orta ve uzun vadede yazılım firmalarına kaybettiriyor.

Firmayla arada aidiyet bağı oluşmadığından otellerin yazılım sorunlarında memnuniyetsizliğinde bilgisayar firmaları müdahil olmadıkları gibi yangına körükle gitmek gibi eylemleri de beraberinde getiriyor.

Örneğin X otel yazılımında A otelinde bir problem olduğunda müşteri direk firmayı arayıp memnuniyetsizliğini anlattığında, bilgisayar firması direk olarak yangına körükle gidiyor. Müşteriyi başka bir yazılımına yönlendrme yapmaktadır. Çünkü ortada bir bayilik durumu yok ve beraberinde yıllık bakım sözleşmelerinden de bir gelir paylaşımı olmadığından bilgisayar firması yazılımın firmasını direk gömüyor.

İşte bu sebeplerle düzgün bir otel yazılımı iyi bir bayii yapılanmasıyla sektörü sallayıp bir çok yazılım firmasını zora sokabiliriz.

Burada iyi bir otel yazılımının nasıl olması gerektiğini de tanımlamak gereği hissediyorum. İyi bir otel yazılımı;
1-Arayüzü basit ama işlevsel olamlıdır
2-Dashboard üzerinden her şeyi gösteren bir yapısı olmalı
3-Check-in, check-out ve rezervasyon aynı kolaylıkla yapılabilmeli
4-Online olmalı
5-Mobili olmalı
6-Emniyet kimlik bildirimi ve hotspot girişi check-in ile birlikte olmalı
7-Hotspot çıkışı check-out ile birlikte otomatik yapılabilmeli
8-Satış kanalları ile entegre olmalıdır.
9-Otel web sitesi ile entegre olmalıdır.
10-Gelişmiş misafir analizleri yapabilmeli
11-Gelişmiş kasa gelir gider analizleri yapabilmeli

Bu listeyi sanırım biraz daha uzatabilirim. 2008 yılında bir müşterimizin bir otel yazılımı istemesi üzerine bir yazılım firması ile başladığımız otel projesi maalesef ki yazılım firmasının programı sahiplenmemesi neticesinde 2022 yılında sonlanmıştır. Proje baştan sona tamamen benim AR-GE dokümanlarım ile meydana gelmişti.

BEN HAYATTA HİÇ KAYBETMEM, YAZ KAZANIRIM, YA DA ÖĞRENİRİM. Proje sonlanmıştı ve ben o kadar çok şey öğrenmiştim ki. Biriyle büyük bir projeye gireceksen ya bu kişiyi çok iyi tanımalısın ya da çok iyi yasal sözleşmeler yapmalısın.

ARGOX BARKOD YAZICI KURULUMU VE AYARLARI 2

1-Driver İndirme

2-Driver Kurulumu

3-Yazıcının Barkod Etiket Ölçüsünden Bağımsız Ayarlanması

4-Argox Barkod Yazıcının Kağıt Ayarlarının Yapılması

Argox OS-214 plus barkod yazıcının ayarlarını farklı yönleriyle anlatacağım yeni bir yazıyla karşınızdayım. Öncelikle Argox Barkod yazıcı driverinin en güncel halini indiriyoruz. Bu driveri https://www.seagullscientific.com/support/downloads/drivers/argox/ adresinden indiriyoruz.

Bu indirmeyi tamamladığımızda kuruluma geçiyoruz.

Argox Barkod yazıcı kurulumunda bilgisayarımız ile barkod yazıcının  bağlantı şekline göre USB, seri veya etherneti seçiyoruz

Bu adımda Argox Barkod yazıcımızın modelini seçiyoruz. Benim modelim Argox OS-214 plus. Bu seçimdede PPLA olanı seçiyoruz. PPLB seçiminde Türkçe karekter problemleri yaşanıyor. Kurulum bittiğinde ayarlamalara geçiyoruz

Yazıcının üzerine sağ tıkladığımızda açılan menüden Yazıcı özelliklerini seçiyoruz, açılan pencerede Etiket Sensörünü Etiket Aralığı olarak, Yazdırma yönteminide doğrudan termal, Yazdırma Sonrası İşlemide Kes  olarak seçiyoruz.

                Genellikle kurulumlarda yapılan en büyük hata Yazdırma Yönteminin yanlış seçilmesidir ki bunun sonucundada cihaz hataya düşmekte bunun sonucunda Argox cihazın önündeki lambalar sürekli yanıp sönmektedir.

                Daha sonra üstteki sekmelerden Gelişmiş sekmesi seçilip alt kısımdaki Yazdırma Varsayılanı butonuna tıklanır. Buradan açılan pencerede aşağıdaki resimlerde rakma sırasıyla gösterdiğim şekilde ayarlamalar yapılır.

                Bu yaptığımız ayarlar neticesinde kağıt ölçüleri belirtmeksizin her ölçüdeki Barkod Etikete yazdırma işlemi yapmayı sağlamış olduk.  Birden çok barkod etiket ölçüsü ile çalışan firmalarda çok işe yarayan bir yöntemdir. Yani 58×40 kullandığınızda ayrı bir ayar yapmak, 30×50 kullandığınızda ayrı bir ayar yapmak zorunda kalmaksızın işlerinizi halledeceksiniz.

                Yukarıda barkod etiket ölçülerine bağlı kalmaksızın Argox OS-214 Plus barkod etiket yazıcının ayarlarını anlattım. Fakat tek ölçü kullanılıyorsa aşağıda anlatacağım ayarları yapmak daha garanti bir işlem olacaktır.

                Bu işlem de yine yazıcıya sağ tıklayıp Yazıcı özelliklerinden aşağıdaki formu açıyoruz. Tercihler butonuna tıklayıp açılan pencerede Sayfa Ayarları sekmesine geliyoruz. Stok Ad yazan yerde Yeni butonuna basıyoruz. Burada tasarımımıza bir isim veriyor ve Barkod etiketimizin genişlik ve yükseklik ölçülerini giriyoruz.

Yukarıdaki işlemin aynısını Gelişmiş sekmesinden Yazdırma Varsayılanı butonuna tıklayıp açılan pencereden Sayfa ayarları sekmesinden daha önce isim verdiğimiz tasarımı seçiyoruz.

                Aynı pencerenin Stok sekmesinden  etiket sensörünü Güncel Ayarları Kullanı seçiyoruz diğer kısımlar yukarıdaki ayarlarla ayın olacak. Aşağıdaki resimde olması gereken ayarları kırmızı ile işaretledim.

                Bu yazımda Argox Barkod yazıcılarla ilgili farklı 2 ayarı anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olur. Bir sonraki yazımda buluşmak üzere.

Bu yazı www.posrulo.com sitesi için hazırlanmıştır.

Argox Barkod Etiket Cihazı Resetleme

Argox Barkod Etiket Cihazı durup durduk yerde etiket yazdırma ayarları bozulduysa, etiketlerin hizalamasının bozulduğunda, 1 etiket yazdırıp 3-4 etiket boş bıraktığında cihazın kalibrasyon ayarı bozulmuştur. Bunun için yapılması gereken tek şey Argox Barkod Etiket cihazı resetlemektir.

Bunun için yapılması gereken şey çok basittir. Önce cihazı power tuşundan kapatıyoruz. Sonra öndeki yuvarlak tuşa basılı tutup power düğmesinden cihazı açıyoruz, fakat öndeki tuşa basılı tutmaya devam ediyoruz. 15 sn civarında ön düğmeye basılı tuttuğumuzda test yazdırmaları başlayacak ve cihazımızın resetlenmesi sonra erecektir.

Bu işlemden sonra mutlaka sınama sayfası yazdırın. Bu sınama sayfası yazdırma işlemini yaparken dikkat edilmesi gereken şey Sınama Sayfası Yazdır butonuna bastığımızda cihazın etiketi önce geri çekip sıfırlaması sonra yazdırma işlemine başlamasıdır.

Argox cihazınızın ayarları ile ilgili yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

Argox Barkod Yazıcı Kurulumu Ve Ayarları

<h2>Argox Barkod Yazıcı Kurulumu Ve Ayarları</h2>

Efsane Argox Barkod Yazıcı Ayarları yazımızı www.vangolu.org , www.barkoddukkani.com ‘dan sonra şimdi de www.posrulo.com sitemizde yayınlıyoruz.

Bu yazımda piyasada en çok kullanılan giriş seviyesi barkod yazıcıların kralı Argox Barkod Yazıcı Ayarları nasıl yapılır bunu resimlerle anlatmaya çalışacağım. Yazıcıyı USB den bilgisayara bağladıktan sonra gerekli driverleri yüklediğinizi kabul ederek yazıma devam ediyorum.
Aygıtlar ve yazıcılarda Argox yazıcıya sağ tıklayıp özelliklere giriyoruz.
Yukarıda ki resimde kırmızı ile işaretlediğim Tercihlere tıklıyoruz. Açılan pencerede Sayfa Ayarlarına hiç dokunmuyoruz. Eskiden buradan yazdıracağımız barkod etiketin ayarlarını giriyorduk fakat bu da şöyle bir sıkıntı çıkarıyordu. Farklı ölçülerde etiket kullandığımızda buradan ayar değişikliği yapmamız gerekiyordu. Bu sebeple aşağıda kırmızı ile işaretlediğim yerde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz.

Üst menülerde Stok sekmesine tıklıyoruz. Burada Etiket Sensörünü Etiket Aralığı Yazdırma yöntemini de Doğrudan Termal yapıyoruz ve Ortam İşleme Yazdırma Sonrası İşlem kısmını da Kes yapıyoruz. 2 adet kes çıkıyor burada ilk Kesi seçiyoruz.

Yazdırma Varsayılanı kısmında da Gelişmiş-Stok sekmesinde yukarıda bahsettiğim ayarların aynısını yapıp kaydediyoruz

Piyasanın en çok kullanılan giriş seviyesi yazıcılardan Argox ile ilgili Argox Barkod Yazıcı Kurulumu Ve Ayarları yazımın haricinde piyasada en çok kullanılan diğer bir yazıcı olan Zebra yazıcı ile ilgili ayarlara da buradan ulaşabilirsiniz. Fakat piyasada daha bir çok farklı barkod yazıcı markası bulunmaktadır. İleriki yazılarımda da bunlarla ilgili yazılar yayınlayacağım inşallah.

Zebra TLP 2844 Kurulumu ve Ayarları

Merhaba arkadaşlar Zebra TLP 2844 kurulumu ve ayarları yazımızla yine beraberiz . Bu yazımda ülkemizde en çok kullanılan barkod yazıcılardan Zebra tlp 2844 barkod yazıcının kurulum ve ayarlarını yazmaya çalışacağım. Özellikle kamu kurumlarında ve Devlet Hastanelerinde kullanılan bu yazıcı giriş seviyesi bir barkod etiket yazıcısıdır.

Önce internetten driverini indirip kuruyorsunuz. Sonra burada yazacağım ayarlara göre ayarlarsanız sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Şimdi gereken ayarları yapmaya başlıyoruz

Önce Denetim Masası Aygıt ve Yazıcılardan ZDesigner TLP 2844 isimli yazıcının üzerine sağ tıklanıp Yazıcı Özellikleri seçilir. Daha sonra aşağıdaki resimdeki Tercihler butonuna tıklanır.

Aşağıdaki gibi bir ekran açılır. Options (Seçenekler) sekmesinden önce Paper Format mm olarak ayarlanır. Burada kağıdımızın ölçeklendirmesinini santimetremi mimlimetremi olarak yapılacağını seçiyoruz. Daha sonra www.posrulo.com dan satın aldığınız barkod etiketin en ve boy ölçülerini Size (Ölçü) alanına giriyoruz. Hastane etiketi ise Heidgt kısmına 30 Widht kısmına 50 giriyoruz. Terazi etiketi ise 40 ve 58 ölçülerini giriyoruz.

Daha sonra aşağıdaki resimde göründüğü şekliyle Advanced Setup (Gelişmiş Ayarlar) alanından kağıdımızın cinsine göre Direk Termal veya Thermal Transferi seçiyoruz. Eko termal barkod etiketlerde Termal Transfer, kuşe barkod etiketlerde ise Direk Termali seçip kurulum işlemini tamamlamış oluyoruz.

Bu yazı www.posrulo.com www.barkoddukkani.com www.vangolu.com www.vangolu.org sitelerinin yönetimince hazırlanıp yayınlanmıştır.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz ?

Evet en temel sor bu neden bizi tercih etmelisiniz neden bizden Pos Rulo satın almalısınız ?

Biz sektörde 23 yıldır faaliyet gösteriyoruz ve tamamen ahlaki ilkeler doğrultusunda üretim ve ticaret yapmaya çalışan bir firmayız. En temel özelliğimiz bence bu. Kağıt kalitesini etiket sayısını kağıt metresini direk etkileyen en can alıcı nokta budur.

40 metre dediğimiz ürün kesinlikle 40 metre çıkar 16 metre dediğimiz Pos rulosu kesinlikle 16 metre çıkar. 1.000 sarım dediğimiz barkod etiket 1.000 sarım çıkar ve biz bunu müşterilerimize garanti ederiz.

Erdem ve Ahlak en vazgeçilmezlerimizin içinde önemli yer teşkil etmektedir. 23 yılda taviz vermediğimiz şeylerin başında gelir bu özelliklerimiz.

Biz yaptığımız iş ne olursa olsun en iyisini yapmak gayretindeyiz. Çalıştığımız yeri süpürürken de kağıt alırken de kağıt dilimlerken de en iyisini yapmaya gayret eden bir firmayız. İşte bu özelliğimiz bizi 23 yıldır ayakta tutuyor yaptığımız işte bölgemizde bizi liderliğe taşıyor.

23 yılda mutlu 350+ müşteri bizi de ziyadesiyle mutlu ediyor. İlk günkü şevkimizle çalışmamızda bizi sürekli başarıya taşıyor.

Barkod Etiket Çeşitleri

Termal barkod etiket ile lamine barkod etiket ve kuşe barkod etiketler arasındaki en önemli fark Termal barkod etiket ısı yardımıyla yazdırma işlemi yapılmaktadır. Kuşe barkod etiket ise Ribon olmaksızın yazdırılamayan barkod etiket tipidir

Lamine barkod etiket ise kalite bakımından diğer etiketlerden daha kaliteli ve yazılar açısından daha uzun ömürlüdür. Kuşe barkod etiket daha çok toptancılar tarafından tercih edilen bir etiket türüdür.

Barkod etikete en çok zarar veren etken rutubet ve güneş ışığıdır. Bu 2 etken termal etiketlerin ömrünü oldukça kısaltır.  Bu sebepten dolayı yüklü barkod etiket satın alan firmalar etiketleri rutubetten korumalıdırlar ve güneş ışığının direk etikete vurmasını önlemelidirler.

Hangi Muhasebe Programı Daha İyi ?

1-Sektörün genel tercihi olan program hangisidir?
2-Alacağım programın veri tabanı nedir?
3-Satış sonrası yıllık bakım ücreti varmıdır varsa ne kadardır?
4-Bulunduğumuz yerde bayiisi varmıdır?
5-İnternetten programla ilgili şikayetleri incelemek
6-Kaç saat eğitim veriliyor?

Bu sorular dahada çoğaltılabilinir. Eğerki tekstil, züccaciye, mobilya, optik sektörlerindeyseniz kesinlikle ilk ve tek tercihiniz Nebim yazılım olmalı. Market sektöründeyseniz Kalem, Mikro, Obase gibi yazılımları tercih etmelisiniz. Otel işletiyorsanız Sispar kullanmalısınız.

Aslında sektörde çok güzel fakat adı sanı duyulmamış bir çok yazılım da var. Yıllarca hobi olarak Türkiyede yazılmış ticari programları kurdum inceledim. Kesiklikle ülkemizde çok güzel işler çıkartılıyor. Mega yazılım, proder yazılım, noa yazılım or-ka yazılım gibi çok güzel yazılımlar mevcut.

Bu yazılımlar kendilerini yeterince tanıtamadıklarından veya bayi yapılanmaları olmadığından veya yanlış yapılandırıldığından dolayı çok az bir kesimce biliniyorlar. Örneğin bir yazılım firması ilk 5 satışta bayi kar marjını yarı yarıya kısıyor onuda ilk 5 satışın sonunda ödüyor. 1 yılda satılacak program sayısı 5 tir 6 dır bilemedin 7 dir. Bunuda 5. satışın sonunda vermek en iyi eleştiriyle piyasayı bilmemektir. Sonra bakıyorsun firmanın bayi sayısı 7 müşteri sayısı 100-120 civarı.

İyi bir yazılımcı olmak ayrı iyi bir esnaf olmak çok ayrı şeylerdir. Maalesef her iyi yazılımcı iyi esnaf olamıyor. Sonra kapanıp gidiyor. Bayii mağdur oluyor müşteri mağdur oluyor firma çalışanları mağdur oluyor.

UTS Kağıtçılık
Barkod Etiket İmalatı
Nebim Bayii

Evet bizim sektörümüzün en can alıcı sorusu bu; Hangi muhasebe programı iyi? Hangi program işime yarar, daha az para verip daha çok verim nasıl alırım ? Bunun gibi onlarca belki daha fazlaca soru. Burada yapılması gereken tespitler öncelikle şöyle;

E-ticarette Yapılan 10 Büyük Hata

1-Doğru ürünlerin satılmaması ellerinde ürün olmadan xml tedariğine gidiyor. Buda verilen siparişlerin aksamasına veya hiç gerçekleşmemesine neden oluyor
2-Sadece tek bir kanaldan satış yapmak. Sadece kendi sitesinden satış gibi ölümcül hatalar e-ticaretin uzun ömürlü olmamasına neden oluyor. İşletme mutlaka pazar yerlerinde mağaza açıp ürün satmalı.
3-Ürün fotoğraflarından sonra ürün açıklamasına yeterli önem vermemek. Ayrıca görsellerin fonunun beyaz olmaması özellikle pazar yerlerinde mağazayı olumsuz etkilemektedir
4-Rakip fiyatlarına bakmadan pazar yerlerinde satış yapmak
5-Stok takibi yapmamak
6-faturasız mal satışı yapmak
7-Kötü paketlenmiş ürünler
8-Kişilerin kendi kargo anlaşmalarını yapmaları
9-Kişilerin sattıkları ürünlerde hileye başvurmaları
10-Satış sonrası hizmetlere önem vermemek

Diğer başlıkları www.barkoddukkani.com/blog sitesinde detaylandırdım. Yazının devamını orda okumanız dileğiyle…YazaradminYayın tarihiDüzenle”E-ticarette Yapılan 10 Büyük Hata”

Bir cevap yazın