MS SQL Veri tabanı Otomatik Yedekleme İşlemi

Bu yazımda MS SQL veri tabanı otomatik yedekleme işlemi ile ilgili bilgi vereceğim.

Bir sistem yöneticisiyseniz ve bir veya bir kaç veri tabanını yönetiyorsanız güçlü bir yedekleme politikanız yoksa çok büyük sorununuz var demektir. Sistem yöneticilerinin felaket senaryolarının her daim hazır olması gerekmektedir.

Bu bağlamda kendi kullandığım bir programdan bahsetmek istiyorum. Programın adı SQL Backup And FTP. Bu program ile veri tabanınıza bağlanıp istediğiniz saatte, istediğiniz klasöre yedek alabiliyorsunuz. Programın en güzel tarafı ise 2 kullanıcıya kadar ücretsiz olması.

Aşağıdaki resimde görüldüğü şekliyle Connect to Microsoft SQL server yazan yerdeki dişli butonuna tıkladığımızda açılan pencereden Server tipini seçiyoruz. MS Sql veya My sql vb. Sonra serverin kurulu olduğu bilgisayarın adını Server Name kısmına yazıyoruz. SQL e bağlandığımızda kullandığımız kullanıcı adımızı ve şifremizi User name ve password alanlarına yazıyoruz. Bu işlemleri bitirdiğimizde Test Connection butonuna tıklayıp bağlantımızın doğru çalışıp çalışmadığını test ediyoruz.

Daha sonra aşağıda resimde kırmızı renle kutu içine aldığım alanlardan yedeklememizin yapılacağı klasörü ve otomatik yedeklemenin yapılacağı saati seçiyoruz

Aşağıdaki 3. resimde görüldüğü üzere Select Database yazan menüde dişli işaretine tıklayıp yedekleme yapacağımız veri tabanımızı seçiyoruz. Ücretsiz kullanımda en fazla 2 veri tabanı seçebiliyoruz. Bu da bizim gibi KOBİ işletmelerine müthiş bir güzellik oluyor. Çok iyi bir yedekleme programımız oluyor ve ücretsiz kullanabiliyoruz

Üstteki resimde yapacağımız diğer bir ayar ise Schedule Backups menüsünden yedeklemenin saat kaçta yapılacağını seçmek. Burada seçeceğimiz saatte program otomatik olarak kendiliğinden yedekleme yapmaktadır.

Bu programın satın alındığında kullanabileceğiniz en önemli özellik Google drive veya Dropboxa yedekleme yapabilmenizdir ki bu bence çok önemli bir özellik. Daha önemlisi bence program 39 $ gibi bir satış fiyatıyla alınabilinir makul bir fiyatta olması.

Ayrıca programı konfigure ettiğimizde her yedekleme işlemi başladığında, yedeklemenin yapıldığını veya yapılamadığını belirten bir e-mail ile size bilgi verecektir.

Diğer önemli bir özellik ise belirleyeceğimiz bir gün sayısından veya ay sayısından başlayarak ilk yedekleri sırasıyla silmeye başlıyor. Buda hard diskimizde boşu boşuna bir doluluk olmasını engelliyor.

Programın linki https://sqlbackupandftp.com/

Bu yazıyı www.posrulo.com için yazdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir