Hangi Muhasebe Programı Daha İyi ?

1-Sektörün genel tercihi olan program hangisidir?
2-Alacağım programın veri tabanı nedir?
3-Satış sonrası yıllık bakım ücreti varmıdır varsa ne kadardır?
4-Bulunduğumuz yerde bayiisi varmıdır?
5-İnternetten programla ilgili şikayetleri incelemek
6-Kaç saat eğitim veriliyor?

Bu sorular dahada çoğaltılabilinir. Eğerki tekstil, züccaciye, mobilya, optik sektörlerindeyseniz kesinlikle ilk ve tek tercihiniz Nebim yazılım olmalı. Market sektöründeyseniz Kalem, Mikro, Obase gibi yazılımları tercih etmelisiniz. Otel işletiyorsanız Sispar kullanmalısınız.

Aslında sektörde çok güzel fakat adı sanı duyulmamış bir çok yazılım da var. Yıllarca hobi olarak Türkiyede yazılmış ticari programları kurdum inceledim. Kesiklikle ülkemizde çok güzel işler çıkartılıyor. Mega yazılım, proder yazılım, noa yazılım or-ka yazılım gibi çok güzel yazılımlar mevcut.

Bu yazılımlar kendilerini yeterince tanıtamadıklarından veya bayi yapılanmaları olmadığından veya yanlış yapılandırıldığından dolayı çok az bir kesimce biliniyorlar. Örneğin bir yazılım firması ilk 5 satışta bayi kar marjını yarı yarıya kısıyor onuda ilk 5 satışın sonunda ödüyor. 1 yılda satılacak program sayısı 5 tir 6 dır bilemedin 7 dir. Bunuda 5. satışın sonunda vermek en iyi eleştiriyle piyasayı bilmemektir. Sonra bakıyorsun firmanın bayi sayısı 7 müşteri sayısı 100-120 civarı.

İyi bir yazılımcı olmak ayrı iyi bir esnaf olmak çok ayrı şeylerdir. Maalesef her iyi yazılımcı iyi esnaf olamıyor. Sonra kapanıp gidiyor. Bayii mağdur oluyor müşteri mağdur oluyor firma çalışanları mağdur oluyor.

UTS Kağıtçılık
Barkod Etiket İmalatı
Nebim Bayii

Evet bizim sektörümüzün en can alıcı sorusu bu; Hangi muhasebe programı iyi? Hangi program işime yarar, daha az para verip daha çok verim nasıl alırım ? Bunun gibi onlarca belki daha fazlaca soru. Burada yapılması gereken tespitler öncelikle şöyle;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir